Житомир тримає пальму першості з енергоефективності

 

 

reklama-2018 745x93

Среда, 04 Октябрь 2017 16:13 Версия для печати

Житомир тримає пальму першості з енергоефективності

Запоріжжя є одним з п'яти українських міст [охоплені ще Київ, Одеса, Харків і Дніпро], де з літа проходить інформаційна кампанія "Енергія твого будинку" [фінансується Євросоюзом]. Днями   представники влади цих міст, об'єднань співвласників багатоквартирних будинків [ОСББ], громадських організацій та ЗМІ взяли участь в інформаційному турі "Досвід міської громади Житомира на шляху підвищення енергоефективності в житловому секторі". Запоріжжя представляла експерт, голова Громадської Союзу "Запорізький ресурсний центр "КРУГ" Любов Карпенко.

стоят

 

Прес-брифінг у Житомирській міській раді: міський голова Житомира Сергій Сухомлин, менеджер проектів у сфері енергоефективності Представництва ЄС в Україні Ольга Бороданкова, експерт Групи підтримки України Европейської комісії Кшиштоф Герульські, спеціаліст з комунікацій проекту IFC "Енергоефективність в житловому секторі України" Юлія Пушко, начальник відділу держпрограм та планів розвитку Департаменту стратегічного планування Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Андрій Шиян

Донорів багато не буває

СухомлинЖитомир на сьогодні є одним із лідерів по впровадженню енергоефективних заходів у всіх сферах міського господарства та по переходу до відновлюваної енергетики. Як розповів міський голова Житомира Сергій Сухомлин, місто активно використовує можливості, які надаються міжнародними донорськими організаціями, і самостійно налагоджує контакти з інвесторами. Так, українсько-шведська фірма займається зведенням в Житомирі трьох малих гідроелектростанцій. Словенія на базі житомирського комунального підприємства вкладає дев'ять мільйонів євро в будівництво сонячної електростанції. За допомогою Північної екологічної фінансової корпорації НЕФКО [Данія, Ісландія, Норвегія, Швеція, Фінляндія] і Фонду Східноєвропейського партнерства з енергоефективності та довкілля Е5Р утеплюються школи, лікарні і дитячі сади. Швейцарія надає Житомиру більше десяти мільйонів швейцарських франків на реконструкцію котелень, заміну труб, будівництво ТЕЦ на біопаливі і встановлення більше сотні індивідуальних теплових пунктів [ІТП]. На гроші від Європейського банку реконструкції та розвитку [ЄБРР] і Фонду Е5Р буде побудована ще одна ТЕЦ і встановлено 75 ІТП.

Бути першими в Європі - амбіція здійсненна

на стульях

 

Energy Talk в регіональному центрі розвитку місцевого самоврядування

У минулому році Житомир, виділивши з власного бюджету 18 мільйонів гривень і скориставшися коштами Держфонду регіонального розвитку, довів цифру LED-світильників на вулицях до 5200. У наступному році він має намір побити рекорд, встановивши 8600 таких світильників, і стати першим містом у Європі, яке може похвалитися повністю світлодіодним вуличним освітленням.
  В усіх
комунальних закладах Житомира запроваджено систему енергомоніторингу. Це сприяло отриманню коштів від міжнародних донорів і організацій [НЕФКО, GIZ, SECO] на термореновації 29 шкіл, садочків і лікарень. І місто збирається побити ще один рекорд: стати першим в Україні, що  провело комплексну модернізацію всіх установ бюджетної сфери. "Нещодавно відбулося засідання робочої групи по проекту Європейського інвестиційного банку, під час якого була підтримати заявка Житомира на модернізацію 63 бюджетних установ. За цією програмою, ми протягом кількох наступних років завершимо термомодернізацію всіх лікарень, шкіл і дитячих садів міста ", - повідомив на брифінгу міський голова Житомира Сергій Сухомлин.

ОСББ - всюди дорога

Але особливу увагу в Житомирі приділяють впровадженню енергоефективних заходів в житловому секторі, який в цілому вельми нерозпорядливий у користанні дорогим теплом.

Бороданкова

 

"Споживання енергоресурсів в Україні в три рази перевищує їхнє споживання в європейських країнах зі схожим кліматом, - підкреслила на брифінгу менеджер проектів з енергоефективності Представництва ЄС в Україні Ольга Бороданкова. - 80 відсотків жителів України вважають, що заощаджувати енергію за них повинен хтось інший [підприємства, держава і т.ін.]. Але це не так! Фахівці кажуть, що 30-40 відсотків енергії в житловому секторі можуть бути заощаджені завдяки простим методам. До того ж, сьогодні мешканці будинків мають всі інструменти й можливості інвестувати в своє житло ".


Йдеться в першу чергу про організованих мешканців ОСББ. Для них у Житомирі створено всі умови. "Це така наша місцева децентралізація - дати власникам, що добровільно об'єдналися, можливість зробити свої будинки тепліше і затишніше з найменшими для них витратами", - пояснив Сергій Сухомлин.
У Житомирі 1200 домогосподарств, 256 з яких - ОСББ. Перш за все, після реєстрації ОСББ можуть отримати один з видів капітального ремонту, які розраховані виходячи з віку будівлі, її конструктивних особливостей, загального стану і таке інше. На ці капремонти в міському бюджеті цього року закладено 30 мільйонів гривень, в наступному планується 40 мільйонів. Решта будинків можуть отримати кошти тільки в разі якихось аварій, на це закладено всього шість мільйонів гривень.

Згадувані вище ІТП, в яких є і лічильник, і погодний регулятор, також встановлюються за інвестиційними програмами в першу чергу в ОСББ.
Далі. Згідно з міською програмою підтримки "теплих кредитів", ОСББ можуть отримати на вибір або 30 відсотків суми тіла кредиту, яку компенсацію всієї суми відсотків по кредиту. А ще є обласна програма, якою можуть скористатися і мешканці обласного центру.

У Житомирі вже підійшли до того, що провести комплексну термомодернізацію цілого житлового мікрорайону.

Гроші будуть. Але розпорядитися ними потрібно з розумом ...

ШиянПід час  подальшої дискусії представник Держагентства з енергоеффнктівності та енергозбереження України Андрій Шиян повідомив, що державна програма "теплих кредитів" отримає своє продовження до 2020 року: "Є вже узгодження з Мінфіном, що уряд буде виділяти на ці цілі по 400 мільйонів гривень на рік. Правда, потреба передбачається в рази більше, і є ймовірність, що цифри будуть коригуватися. Механізм отримання "теплих кредитів" залишається незмінним".

 

 

ГерульскийЕксперт Групи підтримки України Єврокомісії Кшиштоф Герульські зазначив, що прийняття Верховною Радою трьох законів з "енергетичного пакета" - лише перший крок по запуску Фонду енергоефективності, який стане ще одним джерелом коштів для термомодернізації житла. "Має бути ухвалений закон "Про житлово-комунальні послуги", який чітко визначить права та обов'язки всіх сторін, багато інших актів. А на місцях потрібно остаточно вирішити проблему обліку енергоносіїв і проінформувати жителів про послідовність дій. Якщо ви вставите нові вікна, не обладнавши попередньо лічильник, то досягнете лише того, що вікна ще краще будуть випускати тепло на вулицю. І, вклавши гроші, можна збанкрутувати ", - застеріг Кшиштоф Герульські.

... бажано, за допомогою експертів і громадських організацій

Енергоефективні заходи потребують багато коштів. Люди бояться одного слова "кредит". В Житомирі за однією з міжнародних програм працюють консультанти, які проводять обстеження будинків, визначають пріоритети, прораховують вартість майбутніх робіт і ймовірну економію.

Карпенко 3Голова ГР "ЗРЦ "КРУГ"Любов Карпенко зазначила, що для великого міста такий підхід навряд чи буде ефективним:" Щоб охопити велику кількість ОСББ, ніяких консультантів-одинаків не вистачить. Спиратися потрібно на громадські організації. Запоріжжя стало одним з лідерів по енергоефективності не в останню чергу завдяки нашому ресурсному центру. Ми провели безліч консультацій, за нашою допомогою Була реалізована програма міні-кредитів дл 20 ОСББ. Ми також відстоюємо інтереси співвласників житла перед міською владою. Хотілося б, щоб донорська підтримка поширювалась і на громадські організації ".

Результати термомодернізації наявності

По завершенні дискусії учасники інформ-туру могли своїми очима побачити досягнення двох житомирських ОСББ.

ОСМД М16

ОСББ "М 16"

 

ВинничукЯк розповіла голова ОСББ "М 16" Ольга Винничук, жителі величезного шестипід'їздний будинку після довгих умовлянь скористалися державною, міською та обласною програмами підтримки, в результаті чого встановили ІТП, енергозберігаючі вікна та двері. З мільйона гривень кредиту компенсація склала 850 тисяч. Через складність конструкції будинку [мало не кожна друга квартира - кутова], а також волюнтаризму деяких мешканців, які забезпечили свої лоджії батареями, перетворивши в додаткові кімнати, або по-іншому переробили свої квартири [таких майже третина], економія склала дещо менше очікуваних 20 відсотків. Однак в квартирах стало затишніше, цифри в платіжках нижче в порівнянні з сусідніми будинками, а подальші енергоефективні заходи допоможуть зробити їх ще скромніше.

Галлина

А мешканці ОСББ "Київська, 52", запросивши фахівця з тепловізором, жахнулися, побачивши "палаючі" прорізи і стіни.За словами голови Людмили Галліної, це спонукало їх взяти спочатку маленький кредит по встановленню вікон [з ним розрахувалися за чотири місяці], а потім на серйозну суму під мільйон - поставили двері і утеплили стіни. Першими відчули результат жителі 18 квартир з індивідуальним опаленням, заощадивши 50 відсотків на енергоносіях; інші порадіють зниженню рахунків на тепло ві опалювальному сезоні, що починається.

Киевская52

Так виглядає після утеплення ОСББ "Київська, 52"

... Запоріжжя - не з останніх по впровадженню енергоефективності. Але хочеться побажати нашій владі любити свої ОСББ так, як любить їх житомирська команда.

Ганна Чуприна, фото автора


Если вы заметили ошибку, выделите необходимый текст и нажмите Ctrl+Enter, чтобы сообщить об этом редакции.

Перепечатка материалов в сети только с прямой гиперссылкой на http://www.mig.com.ua

 


Прочитано 1273 раз Последнее изменение Среда, 04 Октябрь 2017 17:23


А вы что думаете?

Спасибо за Ваш комментарий, он будет опубликован после проверки модератором!
apple d

Свежий номер

MIG-2018 01 18 03 1 253x374

 
 

Поиск

Система Orphus